Menü Kapat

Web Tapu Nedir?

Web Tapu Nedir
Web Tapu Nedir?

Web Tapu Nedir? | İzmir Hukuk Bürosu | İzmir Avukat | Efes Hukuk Bürosu

Web tapu sistemi, Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine  gitmeden randevu almaya olanak sağlayan bir sistemdir. Tapu işlemi yapacak kişiler telefonlarından 181’ i tuşlayarak veya web tapu üzerinden kolayca randevu oluşturabilir. 

Tapu Genel Müdürlükten yapılan açıklamada, covid-19’a yönelik olarak alınan tedbir ile başlayan  online randevu sistemi ile tapu işlemleri yapacak kişilerin kolayca randevu oluşturmasına olanak sağlandığı belirtildi. 

Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine başvurular ‘Web-Tapu’ sistemi üzerinden (https://webtapu.tkgm.gov.tr), yabancı uyruklular dahil olmak üzere işlem (randevu) talepleri ise ‘Alo-181’ çağrı merkezi aracılığıyla veya ‘www.tkgm.gov.tr‘ adresinden online olarak gerçeklestirilebiliyor.

Müdürlüklere randevusuz ve “Web-Tapu” üzerinden yapılmayan başvuruların kabul edilmeyeceği de açıklamada yer almakta. “Web-Tapu” üzerinden alınan başvurularda randevu gün ve saati kısa mesaj yolu ile taraflara bildirilmekte olup vatandaşların sadece imza aşamasında müdürlüklere gitmesi yeterlidir. 

Örneğin, taşınmaz satışı yapacak kişiler randevularını oluşturduktan sonra belirlenen gün ve saatte tapuda buluşarak sadece imza ve ödeme aşamalarını gerçekleştirerek ilgili satışı yapabiliyor. 

Bunun dışında resmi geçerliliği bulunan tapu senedi, ipotek belgesi ve tapu kayıt örnekleri de web tapu sistemi üzerinden alınabiliyor. Web tapu ana sayfasında, vatandaşların işlemlerini nasıl yapabileceğine ilişkin ayrıntılı bilgiler mevcut.

Son yapılan güncelleme ile Tapu Senedi sureti ve Taşınmaz Kayıt örnekleri de internet üzerinden alınabilir oldu. Tapu senedi ücreti 66,5 TL, taşınmaz kayıt örneği ücreti de 14 TL olarak belirlendi. Vatandaşlar Web-tapu sistemine e-devlet şifresiyle girerek, buradan tapu işlemlerini başlatıp gerekli evrakları sisteme yükleyebiliyor.

Konuya ilişkin hukuki danışmanlık almak için uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki çalışmalarımız da ilginizi çekebilir;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe