Menü Kapat

Müflis Nedir? Kime Müflis Denir?

Müflis Nedir?

Müflis Nedir? Kime Müflis Denir? | İzmir Avukat | Av. Mustafa Yolcu

Hukuk Kapsamında Müflis Ne Demek?

İflas kararı verilmek ile birlikte iflas açılır, borçlu “müflis” sıfatını alır. Burada müflis, iflas eden borçlu anlamında kullanılmaktadır. İflasın açıldığı anda nerede ve kimin elinde olduğu önem taşımaksızın müflisin haczi kabil bütün mal ve hakları, bir masa teşkil eder (aktif masa).

Türk Dil Kurumu’na Göre Müflis Nedir?

Derdest Ne Demek | Müflis Nedir?

müflis sıfat, hukuk, ekonomi, Arapça muflis

Batkın.

Yasal Mevzuat Kapsamında Müflis

İcra Ve İflâs Kanunu Yönetmeliği

İflâsın açılmasına, kapanmasına ve kaldırılmasına ilişkin ilân
Madde 55 —
İcra ve İflas Kanununun 166 ncı maddesine göre iflâs kararı verildiğinin ilânı ile 254 üncü maddeye göre iflâsın kapanmasına ilişkin kararın ilânında, iflâs dosya numarası, müflisin adı, soyadı, adresi, iflâsın açılması veya kapanması kararının hangi mahkeme tarafından verildiği, kararın tarih ve sayısı ile özeti yazılır.
İcra ve İflas Kanununun 182 nci maddesine göre iflâsın kaldırılmasına ilişkin ilânda, iflâs dosya numarası; müflisin adı, soyadı ve adresi ile iflâsın kaldırılması kararının hangi mahkeme tarafından verildiği; kararın tarih ve sayısı ile özeti yazılır.
İcra ve İflas Kanununun 179/a maddesine göre iflâsın ertelenmesine ilişkin yapılacak ilânda, kararın hangi mahkeme tarafından verildiği, karar tarihi ve sayısı, borçlu şirket veya kooperatifin adı ve adresi ile kararın hüküm fıkrası yazılır.

Konuya ilişkin detaylı bilgi veya İcra Hukuku kapsamında uyuşmazlıklarınıza yönelik olarak İletişim Sayfası üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki çalışmalarımız da ilginizi çekebilir;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe