Menü Kapat

Tüketici Hakem Heyeti’ne Başvuru Nasıl Yapılır? Tüketici Hakları

Tüketici Hakları Başvuru | Tüketici Avukatı | İzmir Avukat | İzmir Avukatlık Bürosu

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Süresi Nedir? Nasıl Başvurulur? Ne Kadar Süre İçerisinde Başvurulmalıdır?

Tüketici Hakem Heyetleri

Tüketici Hakem Heyetleri 6502 Satılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak ve tüketici hakları ı korumak amacıyla il merkezlerinde ve yeterlilik şartları yönetmelikle belirlenen ilçe merkezlerinde kurulmuştur.

6502 Sayılı Kanun Madde 66- (1) Bakanlık, tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla il merkezlerinde ve yeterlilik şartları yönetmelikle belirlenen ilçe merkezlerinde en az bir tüketici hakem heyeti oluşturmakla görevlidir.

Hangi Tüketici Hakem Heyeti Yetkilidir?

Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği kapsamında hangi hakem heyetinin yetkili olduğu düzenlenmiştir. Bu kapsamda; İl tüketici hakem heyetleri il sınırları içinde, ilçe tüketici hakem heyetleri ise ilçe sınırları içinde yetkilidir. Tüketici hakem heyeti kurulmayan ilçelerde Bakanlıkça o ilçe için belirlenen tüketici hakem heyeti yetkilidir. Başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine yapılabilir.

Tüketici Hakem Heyeti Parasal Sınır 2021

26.12.2020 Tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ ile Tüketici Hakem Heyeti para sınırları arttırıldı. Aşağıda belirtili bedellerin altında kalan uyuşmazlıklar için Tüketici Mahkemesi’ne doğrudan başvuru mümkün değil.

2021 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda değeri:

  • a) İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için 7.550 Türk Lirasının altında
  • b) Büyükşehir statüsünde olan illerde İl Tüketici Hakem Heyetleri için 7.550 Türk Lirası ile 11.330 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda,
  • c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin İl Tüketici Hakem Heyetleri için 11.330 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda,
  • ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde İl Tüketici Hakem Heyetleri için 7.550 Türk Lirası ile 11.330 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda görevlidir.

Tüketici Hakları Başvuru Nasıl Yapılır?

Tüketici Hakları Fiziksel Başvuru

Tüketiciler ilgili tüketici hakem heyetine veya Kaymakamlıklara bizzat veya avukatları aracılığı giderek elden başvuru yapabilecekleri gibi hakem heyetine posta yolu ile de başvuruda bulunabilirler.

Tüketici Hakları İnternet Üzerinden Başvuru

Fiziksel başvurunun yanı sıra tüketiciler evlerinin konforunda, internet üzerinden de rahatlıkla gerekli başvuruları gerçekleştirebilirler. Aşağıda görseller üzerinden başvurunun nasıl yapılacağı detaylıca anlatılacaktır.

  1. Aşağıda verilen bağlantı üzerinden siteye giriş yapınız.

https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi

2. E-devlet kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapınız.

3. Sistem Üzerinden Tüketici Başvuruları Butonuna basmanız gerekmektedir.

4- Açılan çevrimiçi form üzerinden şikayet edilen firma bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Bu bilgilere satın almış olduğunuz ürün faturası üzerinden ulaşabileceğiniz gibi mersis sistemi üzerinden de gerekli soruları gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısımda şikayet edilen firma ünvanı, il ve ilçesi ile adresi zorunlu olarak belirtilmelidir.

5- Şikayet Bilgileri. Burada şikayet edilen ürün veya hizmete ilişkin fatura ve bedel bilgileri belirtilmelidir. Talep edilen seçimlik hak seçilerek, başvuruya ilişkin açıklamalar gerçekleştirilmelidir. Bu kısımda yazılacak metnin herhangi bir hak kaybına sebebiyet vermemesi açısından avukatlara danışarak doldurulması lehinize olacaktır.

6- Uyuşmazlığa İlişkin Belgeler. Burada ürüne, faturaya, firma ile yapılan yazışmalara ilişkin ve benzeri bilgi ve evraklar taranarak yüklenebilir.

7- Başvuruda bulunulacak yetkili hakem heyeti seçilir.

8- Başvuruyu Tamamla butonuna basılarak, şikayet süreci tamamlanır.

Tüketici Hakem Heyeti Kararına İtiraz

Taraflar, tüketici hakem heyetinin kararlarına karşı tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde tüketici hakem heyetinin bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesine itiraz edebilir.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) kapsamında hazırlamış olduğumuz diğer yazılarımız için;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe