Menü Kapat

Tüketici Hakem Heyeti Sınırı 2023

Tüketici Hakem Heyeti Sınırı 2023

Tüketici Hakem Heyeti Sınırı 2023 | İzmir Avukat

Tüketici Hakem Heyeti 2023 Parasal Sınırları

21 Eylül 2022 tarihinde yayınlanan Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği ile parasal sınırlarda değişikliğe gidildi. Yönetmelik ile parasal İl ve ilçe hakem heyetleri arasındaki parasal sınır farklılıkları ortadan kaldırıldı. Ayrıca 16 Aralık 2022 Cuma günü yayınlanan tebliğ ile Tüketici Hakem Heyetlerini’nin 2023 yılı için yetkili olduğu parasal sınırlar belirlendir.

Söz konusu tebliğ’in 3. Maddesi ile 2023 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda değeri 66.000 TL (altmışaltı bin) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda, İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyetleri görevli olduğu düzenlendi.

İl tüketici hakem heyetleri il sınırları içinde, ilçe tüketici hakem heyetleri ise ilçe sınırları içinde yetkilidir. Tüketici hakem heyeti kurulmayan ilçelerde Bakanlıkça o ilçe için belirlenen hakem heyeti yetkilidir.

Başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine yapılabilir.

Hakem Heyetine Kimler Başvurabilir?

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Tüketici Hakem Heyetleri gerçek kişilerin gerçekleştirdiği tüketici işlemlerinden doğan uyuşmazlıkları incelemekle yetkilidir. Bu kapsamda tüketici işlemine konu uyuşmazlığın tarafları başvuruda bulunabilir.

Konuya ilişkin hukuki danışmanlık almak için uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) kapsamında hazırlamış olduğumuz diğer yazılarımız için;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe