Menü Kapat

Hakem Heyeti 2021 Parasal Sınır Arttırıldı

hakem heyeti 2021

Hakem Heyeti 2021 | Tüketici Avukatı | İzmir Avukat | İzmir Avukatlık Bürosu

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili yasal mevzuat kapsamında her yıl açıklanan parasal sınırların altında kalan uyuşmazlıklara ilişkin öncelikle Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru zorunluluğu söz konusudur. Bu bedellerin altında kalan oranlara ilişkin olarak doğrudan Tüketici Mahkemesi’ne başvurulması durumunda mahkemenin tüketicinin aleyhine karar verecektir.

26.12.2020 Tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ ile 2021 yılına ait Tüketici Hakem Heyeti para sınırları arttırıldı. Aşağıda belirtili bedellerin altında kalan uyuşmazlıklar için Tüketici Mahkemesi’ne doğrudan başvuru mümkün değil. Öncelikle Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunmak gerekiyor. Tüketicini hakem heyetlerine ilişkin başvuruyu fiziksel olarak veya kolaylıkla internet siteleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Tüketici Hakem Heyetlerine nasıl başvuru yapabileceğinize ilişkin yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tüketici hakem heyeti 2021 parasal sınırları.

2021 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda değeri:

a) İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için 7.550 Türk Lirasının altında

b) Büyükşehir statüsünde olan illerde İl Tüketici Hakem Heyetleri için 7.550 Türk Lirası ile 11.330 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda,

c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin İl Tüketici Hakem Heyetleri için 11.330 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda,

ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde İl Tüketici Hakem Heyetleri için 7.550 Türk Lirası ile 11.330 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda görevlidir.

Hakem Heyetine Kimler Başvurabilir?

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Tüketici Hakem Heyetleri gerçek kişilerin gerçekleştirdiği tüketici işlemlerinden doğan uyuşmazlıkları incelemekle yetkilidir.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) kapsamında hazırlamış olduğumuz diğer yazılarımız için;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe