Menü Kapat

Ad Hoc Tahkim Nedir?

Ad Hoc Tahkim Nedir

Ad Hoc Tahkim Nedir? | Ad Hoc Nedir? | İzmir Avukat | İzmir Hukuk Bürosu | Efes Hukuk Bürosu

Ad Hoc Nedir?

Ad hoc  “amaca özel, niyete mahsus” anlamına gelen Latince ibaredir. Genelde bir soruna yönelik, geçici bir çözümü anlatmak için kullanılır. Bazen de bir yetersizliği ya da üstünkörü üretilen çözümleri vurgulamak için kullanılır.

Ad hoc kavramına örnek olarak geçici olarak kurulan mahkeme ve ya araştırma komisyonları örnek verilebilir.

Tahkim Nedir?

Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olan tahkim, yerel mahkemelerde görülen davalardan farklı olarak devletin atamış olduğu hakimler yerine uyuşmazlıkların “hakem” olarak adlandırılan özel uzman kimselerin huzurunda çözülmesi yöntemidir. Tahkim süreçleri ortalama bir mahkeme sürecine göre daha hızlı ve daha az masraflı olması sebebi ile popülerlik kazanmaktadır. Tahkim süreçleri ulusal ve uluslararası gibi ikiye ayrılabileceği gibi, kurumsal tahkim ve ad hoc tahkim olarak da ikiye ayrılabilir.

Tahkim süreçlerinde taraflar ayrıca uluslararası kuruluşlar tarafından düzenlenen kurallar neticesinde tahkim sürecinin yürütülmesine karar verilebilir. Bunlardan en bilinen bir kısmına yer vermek gerekir ise;

  • Uluslararası Ticaret Odası Kuralları (“ICC”),
  • Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi Kuralları (“LCIA”),
  • Amerikan Tahkim Derneği Uluslararası Uyuşmazlık Çözümü Merkezi Kuralları (“ICDR”),
  • Singapur Uluslararası Tahkim Merkezi’nin Kuralları (“SIAC”)
  • Hong Kong Uluslararası Tahkim Merkezi Kuralları (“HKIAC”)
  • Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi’nin Kuralları (“ICSID”)
  • Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu Kuralları (“UNCITRAL”)
  • Stockholm Ticaret Odası Kuralları (“SCC”).

Ad Hoc Tahkim Nedir?

Ad Hoc tahkim usulüne göre, tahkim yargılaması tarafların kendi inisiyatifleri ile belirlemiş oldukları yahut önceden belirlenmiş olan kurallara ya da yasalara atıfta bulundukları kurallar çerçevesince, taraflarca yahut tarafların yetkilendirdiği hakem veya hakem kurulunca yapılmaktadır. Ad hoc tahkim, kurumsal tahkim merkezlerinin bürokratik yapısının tahkim yargılamasında gecikmelere neden olabilmesi gibi kimi olumsuz çekinceler sebebi ile tercih edilmektedir. Uygulamada Ad Hoc Tahkim genellikle devletlerin taraf olduğu süreçlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Tahkim Merkezleri

Türkiye’de tahkim süreçleri yeni yeni popülerlik kazanmakta olup; henüz diğer ülkelerde yakalanan bilinirliğe ulaşılmamıştır. 2014 senesinde yürürlüğe giren 6570 sayılı İstanbul Tahkim Merkezi Kanunu ile İstanbul’da uluslararası alanda faaliyet gösterecek olan İstanbul Tahkim Merkezi’nin kurulmasına karar verilmiştir. İstanbul Tahkim Merkezi’nin yanı sıra İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi de İstanbul’da faaliyet göstermektedir.

Detaylı bilgi veya sorularınız için bizim ile iletişim‘e geçebilirsiniz.

Aşağıdaki çalışmalarımız da ilginizi çekebilir;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe