Menü Kapat
İzmir Ceza Avukatı
İzmir Ceza Avukatı

İzmir Ceza Avukatı | Ceza Hukuku | İzmir Avukat | İzmir Avukatlık Bürosu

İzmir Ceza Avukatı

İçindekiler

İzmir Ceza Avukatlığı

Ülkemizde neredeyse her sektörde olduğu gibi hukuk sektöründe de profesyonel hizmet almak için çoğu zaman geç kalınmaktadır. Bireyler çoğu zaman kulaktan dolma bilgilerle veya çevresindeki yanlış yönlendirmelerle hareket etmekte, işler beklendiği gibi yolunda gitmediği zaman profesyonel hizmet almaya yönelmektedir. Ceza dosyalarında da çoğu zaman bu hata ile karşılaşılmaktadır. Ceza avukatıyla çalışılması gereken en doğru zaman, dosyaların ilk aşamasıdır. Somut örnek vermek gerekirse; şikayetin yapılması aşaması, şüphelinin karakolda veya savcılıkta ifadesinin alınma aşaması, ceza dosyalarının genellikle ilk aşamasıdır. Dosyaların temelleri bu aşamalarda atıldığından, profesyonel ceza avukatının temel atma aşamasında hizmet vermesi gerekmektedir. Şayet ilk aşamada profesyonel hizmet alınmamışsa dahi sonraki en erken aşamada derhal bir ceza avukatı ile çalışılmalıdır. Hatta yargılama tamamlanmış, hüküm kurulmuş ve kesinleşmiş olsa dahi, dosyanızın bir ceza avukatı tarafından incelenmesi ve varsa yapılabileceklerin ortaya konularak hizmet alınmasını tavsiye ediyoruz.

Bu süreçte uzman bir ceza avukatı ile birlikte çalışmak için öncelikle müvekkilin, avukatına açık ve net bilgiler vererek, deliler konusundaki sürecin işlenmesine katkıda bulunmalıdır. Ceza avukatı tutmak zor bir süreç olmamakla birlikte, danışma ve avukatlık hizmetleri için Efes Hukuk Bürosuyla görüşerek, süreç hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Karşılaştığınız veya karşılaşabilecek olduğunuz yasal problemleriniz süresince sizlere dosya, dilekçe ve mahkeme yürürlükleri hakkında bilgi verecek olan ceza avukatı, branşında uzman olduğu için sürecin en iyi şekilde yönetilmesine katkıda bulunacaktır. Zira mağduriyet ve suç kapsamına göre her zaman profesyonel bir ağır ceza avukatı ile çalışmak iyi sonuçların oluşmasını sağlayabileceği gibi mahkeme sonucuyla ilgili kesin ve net konuşmalar yapan avukatlara güvenmemeniz gerektiğine dair tecrübeye yönelik bilgi alabilirsiniz.

İzmir Ceza Avukatı Hizmetlerimiz

Türk Ceza Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında yürütmekte olduğumuz çalışmalar ile güncel danışmanlık hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. Müvekkillerimize, ceza hukuku alanında güçlü kadromuz ile etkin hukuki danışmanlık ve dava takip hizmeti sunmaktayız.

Ceza soruşturması ile kovuşturma aşamalarında maddi gerçeğin ortaya çıkarılması, soruşturma aşamasından kovuşturmanın bitimine kadarki sürecin her aşamasını büyük bir titizlikle takip etmekteyiz. Müvekkillerimizi en başarılı şekilde temsil etmekteyiz.

  • Gözaltı,
  • Tutuklama,
  • Gözlem altına alınma,
  • İfade alma,
  • Arama, el koyma,
  • Teknik araçlarla izlenme,
  • İletişim tespiti, kayda alınması
  • Her türlü ceza davaları için mağdur vekilliği ve sanık müdafiiliği,

5 Adımda Ceza Avukatı Nasıl Seçilir?

1- Bir savunma avukatına ihtiyacınız olup olmadığını anlayın.

Aleyhinize bir suç iddiası söz konusu ise, ne kadar küçük olursa olsun, yasal tavsiye almalısınız. Sizi mahkemede temsil etmesi için bir avukat tutmamaya karar verseniz bile, danışmanlık hizmeti almak size yöneltilen suçlamaları anlamanıza yardımcı olabilir. Avukatınız size sunulan savunmaları, faydalanabileceğiniz usuli süreçleri ve hüküm giyerseniz sonraki adımlarınızın ne olacağını açıklamalıdır.

2- İnternette Ceza Hukukunda Uzman Avukatları Araştırın.

İnternet üzerinden ceza hukuku alanında hizmet vermekte olan ceza avukatlarını listeleyin.

3- İçinize Sinen Potansiyel Ceza Avukatlarını Listeledikten Sonra İçinize En Çok Sinen Avukat ile Randevu Oluşturun.

Ceza avukatları ile yüzyüze görüşmek ve karşılıklı olarak rahat anlaşabileceğiniz bir avukatı bulma açısından oldukça faydalı olacaktır. Ceza avukatınız oldukça yıpratıcı olabilecek bu süreçte en büyük destekçilerinizden biridir.

4- Baro Kayıtlarını Kontrol Edin.

Boşanma avukatları listenizi daralttıktan sonra, onları aramadan önce İzmir Barosu internet sitesi üzerinden baro levhadan kontrol edin.

5- Avukatınız İle Dürüst, Açık İletişim Kurun.

Ceza dosyalarında en büyük hatalar genellikle müvekkilin kendi kendini savunmaya çalışması esnasında yapılmaktadır. Dava süresince avukatınızın savunmanızı yönetmesine izin verin. Birçok insan yasayı anladığını düşünmektedir. Belki de dava geleceğinizi içerdiğinden, davanızla ilgili çok fazla girdiniz olmalı gibi hissediyorsunuz. Ancak, hukuk sisteminin karmaşık ve karmaşık olduğunu hatırlamak önemlidir. Önemle vurgulamak gerekir ki avukatınız kanunu sizden daha iyi anlıyor. Avukatınız ile açık bir iletişim kurun. Avukatınızın yöntemlerine saygı duymanız önemli olmakla birlikte, ikinizin iyi bir iletişim hattı kurması da çok önemlidir. Anlamadığınız herhangi bir şey hakkında soru sormalısınız. Ayrıca stratejileri ve yöntemleri konusunda rahat olduğunuzdan emin olmalısınız.

Ceza Davaları Ne Kadar Sürer?

Yargılama sürelerinde hedef sürelerin belirlenmesi ile uygulanmasına dair usul ve esasları düzenleyen “Soruşturma, Kovuşturma veya Yargılama Hedef Sürelerinin Belirlenmesi ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” ise 23.06.2017 tarihli 3015 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanmış ve 01.09.2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. İlgili mevzuat kapsamında Adalet Bakanlığı nezdinde yapılan çalışmalarda ceza davalarının tamamı için 10 – 13 aylık ortalama hedef süreler belirlenmiştir.

Ceza İstatistikleri

Ceza Soruşturma Evresi Ne Kadar Sürer?

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü – Adli İstatistikler 2021

Cumhuriyet Başsavcılığı süreçleri kapsamında 2021 yılında ortalama dosyanın neticelenme süresi 413 olarak belirtilmiştir.

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü – Adli İstatistikler 2021

İzmir ilinde yapılan bir şikayete ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı taraıfndan %60 oranın kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği görülmektedir. Bu kapsamda alelade hazırlanan bir şikayet dilekçesinin ceza dosyasına dönme ihtimali oldukça düşük olup; bir avukat aracılığı ile takip edilmesi gerektiği açıktır.

Ceza Dava Dosyası Ne Kadar Sürer?

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü – Adli İstatistikler 2021

Ceza mahkemelerinde görülmekte olan 2021 yılı ceza davalarının ortalama süreleri ilgili mahkemeye göre 218 gün ile 315 gün arasındadır.

Suç türü ve medeni durumuna göre ceza infaz kurumuna giren hükümlüler 2019
Suç türü ve medeni durumuna göre ceza infaz kurumuna giren hükümlüler 2019

2019 yılına ilişkin veriler incelendiğinde ceza infaz kurumuna giren hükümlülerin toplam sayısı 281605. En çok hırsızlık, yaralama ve uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarından ceza infaz kurumlarına giriş yapılmış.

Ceza infaz kurumunda bulunan kişi sayısı, 31 Aralık, 2010-2019

Türkiye İstatistik Kurumunun 2019 tarihli verilerine göre ceza infaz kurumlarında bulunan kişilerin %84,1’ini hükümlüler ve %15,9’unu tutuklular oluşturmakta, bu kişilerin %96,1’ini erkekler, %3,9’unu ise kadınlar oluşturuyor.

Kaynak: TÜİK

Cezai işlemler neticesinde verilen kararlara karşı itiraz edilmesi aşamalarında müvekkillerine etkin hukuki destek sağlamaktayız. Ceza Hukukuna ilişkin uyuşmazlıklarınıza yönelik sorularınız için İletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilirsiniz. İzmir Ceza Avukatı olarak yasal süreçlerinizde sizlere etkili çözümler üretmek için çalışıyoruz. İzmir Ceza Avukatı ihtiyacınıza yönelik bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer çalışmalarımız;

İzmir Ceza Avukatı

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

tr_TRTürkçe