Menü Kapat

Sosyal Medyada Sahte Hesap Açmak Suç Mu?

Sahte Hesap Açmak Suç Mu
Sahte Hesap Açmak Suç Mu

Sosyal Medyada Sahte Hesap Açmak Suç Mu? – İzmir Avukat

Sosyal medyanın günümüzde yaygın olarak kullanılması ile birlikte bireylerin mağdur olmasına neden olan bazı durumlar karşımıza çıkıyor. Bunların başında sosyal medyada sahte kişilik oluşturma, profil hesaplarının taklit edilmesi gibi suçlar geliyor. Bu noktada da kanunlar devreye giriyor. Günlük hayatımızı düzenleyen kanunlar sosyal medya üzerinden işlenen suçlara da uygulanmakta. Bu bakımdan gerçek hayatta olduğu gibi sosyal medyada da davranış ve eylemlerin kanunlara göre değerlendirileceğini söylemek mümkün. Türkiye’de internet ile ilgili mevcut en kapsamlı düzenleme 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile yapılmıştır.

Sahte Profil Açmak Suç Mudur?

Her ne kadar sosyal medya hukuku hakkında detaylı bir kanun çıkarılmasa da sahte profil kullanmak eylemi 5561 sayılı kanun ve TCK açısından suç teşkil edecektir. Bu eylemin suç teşkil etmesi için kişinin özel bilgilerinin kullanılması gerekmektedir. Sahte profil, sahte grup, sahte e-posta oluşturmak tek başına ceza kanunumuzda özel ve yaptırımları ağır bir suç tipi olarak yer almasa da, doğurabileceği muhtemel sonuçlar açısından Ceza hukukumuz tarafından yaptırıma bağlanmıştır

Ceza kanununda “Kanunsuz Suç ve Ceza Olmaz” ilkesi dolayısıyla bu eylem profili taklit edilen kişilerin resimleri, özel bilgileri, mail adresleri gibi şahsa ait aldatıcı bilgiler girilmesi durumunda verilebilir. Yoksa sadece kişi adına açılmış bir hesap suç teşkil etmeyecektir. Suç teşkil edecek eylem; sahte hesap açılan kişinin kimlik bilgileri, adresi, resimleri, mesleki bilgileri, arkadaşlarıyla yaptıkları, doğum tarihi gibi açıklamalar yapılırsa meydana gelmiş olur. Burada mahkemenin baz aldığı kanun maddesi 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar” bölümünün 135 ve 136 maddesi uyarınca cezalandırılacaktır.

Burada öncelikle suçun oluşup oluşmadığı açısından adına fake hesap açılan hesabın, gizli olup olmadığı önem arz etmektedir. Çünkü gizli olmayan hesaplardaki fotoğraflar ve paylaşımlar üçüncü kişilerin kullanımına sunulmuş olduğu için kişisel veri kapsamında değerlendirilmeyecek bu durumda bu hesaplardaki fotoğrafların başka bir hesapta kullanılması suç oluşturmayacaktır.

Fakat adına fake/sahte hesap açılan hesap bilgileri ve paylaşımları gizli ise yani belli bir kesimle paylaşılıyorsa bu durumda bu hesabın fotoğraflarının veya diğer bilgilerinin kopyalanarak sahte hesap açılması TCK 135-136 kapsamında kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek ve yayma suçlarını oluşturacaktır.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2013/22544E , 2014/12128K. ilamında da TCK’nın 135-ve 136. Maddeleri yönünden mahkumiyet kararı verilmiştir.

“Dosya kapsamına göre; sanık H’nin, bir süre cinsel yakınlık boyutuna varacak düzeyde arkadaşlık ilişkisi içerisinde olduğu katılan B tarafından arkadaşlıklarına son verilmesine tepki olarak, facebook adlı sosyal paylaşım sitesinde üyelik işlemleri yapıp, katılan adına

oluşturduğu sahte hesapta, katılanın rızası dahilinde çekilmiş resmini, profil fotoğrafı olarak kullandığı ve bu hesap üzerinden başka kişilere ait müstehcen görüntüleri yayınladığı iddia ve kabulüne konu olayda, katılanın başını ve yüzünü gösteren, günlük kıyafetleriyle poz vermiş şekilde çektirdiği resminin, özel yaşam alanına ilişkin ve özel hayatının gizliliğini ihlal edecek nitelikte olmaması karşısında, katılanın resmini, isim ve soy ismiyle birlikte hukuka aykırı olarak yayınlayan sanığın TCK’nın 136. maddesinde tanımlanan verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçundan cezalandırılması…’’ şeklinde karar verilmiştir.

Bir başka örnekse, İzmir’de yaşayan ve birçok sosyal medya hesabı açıp avukat, doktor gibi özellikle itibarlı kişileri tehdit ettiği, şantaj yaptığı, hakaret edip iftira attığı öne sürülen H.G.’nin (40) Konak ilçesine bağlı Hatay semtinde bir evde olduğu belirlenip, gözaltına alındı. H.G., hakkında daha önceden aynı suçtan çok sayıda dava açıldığı ve ceza aldığı, ‘huzur ve sükunu bozmak’, ‘hakaret’, ‘tehdit’, konut dokunulmazlığını ihlal’ gibi suçlardan 50 sabıka kaydının bulunduğu bildirildi. H.G., polisteki işlemlerinin ardından, benzer suçlardan çok sayıda soruşturmasının bulunması ve hakkında geçmiş yıllarda çok sayıda mahkeme kararı bulunması nedeniyle işlediği fiili ve hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp, algılamadığı yönünde değerlendirme yapılması, akıl hastası olup olmadığının belirlenmesi amacıyla tam teşekküllü bir devlet hastanesinde üç hafta gözlem altına alınmasına karar verildi.

Son olarak belirtmek gerekir ki sosyal medya suçları aracılığıyla işlenen tahdidi ve yaygın olan birden çok suç mevcuttur. İnternet ortamında bu suçları gerçekleştiren faillerin suç işlemedikleri yanılgısına düşmemesi gerekir zira çoğunlukla suçun internet üzerinden işlenmesi daha fazla ceza alınmasına sebebiyet verir. Artık hayatımızın ayrılmaz parçası haline gelmiş sosyal mecralarda kullanıcıların daha bilinçli ve dikkatli olması yerinde olacaktır.

İlginizi çekebilecek benzer çalışmalarımız;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe