Menü Kapat

Annelerin Hukuki Hakları

Annelerin Hukuki Hakları

Annelerin Hukuki Hakları | İşçi & İşveren Avukatı | İzmir Avukat | İzmir Hukuk Bürosu

DOĞUM İZNİ

  1. İş Kanunu‘nun 74. maddesine göre; “Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Doktor onayı ile , çalışan kadın isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar çalışarak kalan iznini doğum sonrasında kullanabilir. (çoğul gebeliklerde +2 hafta olarak hesaplanır.)
  2. Annenin erken doğum yapması halinde ise, doğumdan önce kullanamadığı izinler de doğum sonrasına eklenir.
  3. Anne doğumda veya izin süresinde vefat ederse doğum sonrası kullanılmayan süreler babaya kullandırılır.
  4. Ek olarak; 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen eşlerden birine veya evlat edinen kişiye, çocuğun fiili teslim tarihinden itibaren 8 hafta analık hali izni kullandırılır.

DOĞUM SONRASI İZİN

6 ay ücretsiz izin hakkı mevcuttur. İşveren bu izni kullandırmak zorundadır. Ücretsiz izin sonrasında ise, yarı zamanlı çalışma izni hakkı devreye girer. Birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün , sonraki doğumlarda ise 180 gün süreyle yarı çalışma talep edilebilir. Bu durumlarda işveren, işçiye yarı zamanlı çalıştırarak yarı tutarda maaş ödeyecektir.

SÜT İZNİ

Süt izni, 4587 sayılı İş Kanunu esas alındığında, kadın çalışanlara bir yaşından daha küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam olarak bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Bu izin süresinin hangi saatler arasında ya da kaça bölünerek kullanılacağını kadın çalışan kendisi belirlemektedir. Bu süre annenin günlük çalışma süresinden sayılmaktadır.

654 sayılı Devlet Memurları Kanunu‘na göre ise, Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izin verilir.

Son olarak, izin saatlerini birleştirerek işe gelmemezlik yapılamaz. Zira kanunen tanınan bu hakkın amacı, bebeğin her gün beslenmesidir. Fakat elbette aksi işveren ve işçi tarafından belirlenebilir.

Aşağıdaki çalışmalarımız da ilginizi çekebilir;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Etiketler: Annelerin Hukuki Hakları, Anne Adaylarının Hukuki Hakları, Süt İzni, Doğum İzni, Doğum Sonrası İzin, İş Kanunu, İzmir avukat, İzmir Hukuk Avukatı, İzmir Hukuk Bürosu, İşçi Avukatı, İşveren Avukatı

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe