Menü Kapat

Tahmil Tahliye Nedir?

Tahmil Tahliye Nedir?
Tahmil Tahliye Nedir?

Tahmil Tahliye Nedir? | Ticaret Avukatı | Deniz Ticareti | Deniz Ticareti Hukuku | İzmir Avukat | İzmir Hukuk Bürosu | Efes Hukuk Bürosu

Türk Dil Kurumuna Göre Tahmil Tahliye

Tahmil Tahliye Nedir? Tahmil

Tahmil,

isim, eskimiş, (tahmi:li), Arapça taḥmīl

Yükleme.

Tahmil Tahliye Nedir? Tahliye

Tahliye,

Arapça taḫliye

1. isim Boşaltma:
      Evin tahliyesi iki gün sürdü.

2. isim, hukuk Tutukluyu serbest bırakma.

Tahmil Tahliye Nedir?

Yukarıda da yer verilmiş olduğu üzere “Tahmil” yükleme, “Tahliye” ise boşaltma anlamına gelmektedir. Deniz ticareti ve taşıma hukuku kapsamında malların yükleme ve boşaltım süreçleri en fazla uyuşmazlık ile karşılaşılan süreçlerden bir tanesidir.

Türk Ticaret Kanunu Kapsamında Tahmil

Kaptan, eşyayı almak için gemiyi sözleşmede kararlaştırılan yere demirler. Sözleşmede yalnızca geminin yükleme yapacağı liman veya bölge kararlaştırılmışsa, gemi, bu liman veya bölge için tahsis edilmiş bekleme alanında yükleme yerinin belirlenmesini bekler. (Madde 1142)
Sözleşme, yükleme limanı düzenlemeleri ve bunlar yoksa yerel teamül ile aksi öngörülmüş olmadıkça, eşyanın gemiye kadar taşıma gideri taşıtana, yükleme gideri ise taşıyana aittir. (Madde 1142)

Türk Ticaret Kanunu Kapsamında Tahliye


Kaptan, eşyayı boşaltmak için gemiyi sözleşmede kararlaştırılan yere demirler. Sözleşmede yalnızca, geminin boşaltma yapacağı liman veya bölge kararlaştırılmamışsa, gemi, bu liman veya bölge için tahsis edilmiş bekleme alanında boşaltma yerinin belirlenmesini bekler. (Madde 1166)
Sözleşme, boşaltma limanı düzenlemeleri ve bunlar yoksa yerel teamül ile aksi öngörülmüş olmadıkça, eşyanın gemiden çıkartılması gideri taşıyana, geri kalan boşaltma giderleri ise gönderilene aittir. (Madde 1167)

Detaylı bilgi veya sorularınız için bizim ile iletişim‘e geçebilirsiniz.

Ticaret Hukukuna ilişkin diğer ilginizi çekebilecek çalışmalarımız;

İzmir Ticaret Avukatı

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe