Menü Kapat

Senette Zamanaşımı Nedir? Bono & Çek Zamanaşımı

Senette Zamanaşımı

Senette Zamanaşımı Nedir? | Bono & Çek Zamanaşımı | İcra Avukatı | İzmir Avukat | İzmir Hukuk Bürosu

Çek ve Bono ticari hayatın vazgeçilmez enstrümanlarından biri. Poliçe ile birlikte bu evraklar aynı zamanda Kambiyo Senetleri olarak tanımlanmakta olup; kamu güveni niteliği taşıması için yasa koyucular tarafından icra kabiliyeti yüksek özellikler ile donatılmışlardır. Peki, çek ve bononun zamanaşımı süresi nedir?

BONODA ZAMANAŞIMI

  • Hamilin düzenleyene karşı açacağı davalar bonoda senedin vadesinden itibaren 3 (üç) yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.
  • Hamilin cirantalara karşı açacağı davalar ise protesto tarihinden itibaren 3 (üç) yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.
  • Ödeyen kişinin kendisinden öncekilere karşı açacağı davalar ise, bonoyu ödediği veya bononun dava yolu ile kendisine karşı öne sürüldüğü tarihten itibaren 6 (altı) ay geçmekle zamanaşımına uğrar.

Türk Ticaret Kanunu

MADDE 749–(1) Poliçeyi kabul edene karşı ileri sürülecek poliçeden doğan istemler,vadenin geldiği tarihten itibaren üç yıl geçmekle zamanaşımına uğrar. (2) Hamilin, cirantalarla düzenleyene karşı ileri süreceği istemler, süresinde çekilen protesto tarihinden veya senette “gidersiz iade olunacaktır” kaydı varsavadenin dolduğu tarihten itibaren bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar. (3) Bir cirantanın başka cirantalarla düzenleyen aleyhine ileri süreceği istemler, cirantanın poliçeyi ödediği veya poliçenin dava yolu ile kendisine karşı ileri sürüldüğü tarihten itibaren altı ay geçmekle zamanaşımına uğrar.

ÇEKTE ZAMANAŞIMI

  • Hamilin cirantalar ve düzenleyene karşı açacağı davalar ise ibraz süresinin bitiminden itibaren 3 (üç) yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.
  • Çek borçlularından birinin diğerine karşı açacağı davalar ise, çeki ödediği veya çekin  dava yolu ile kendisine karşı ileri sürüldüğü tarihten itibaren 3 (üç) yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.

Türk Ticaret Kanunu

MADDE 814-(1) Hamilin, cirantalarla düzenleyene ve diğer çek borçlularına karşı sahip olduğu başvurma hakları, ibraz süresinin bitiminden itibaren üç yıl geçmekle zamanaşımına uğrar. (2) Çek borçlularından birinin diğerine karşı sahip olduğu başvurma hakları, bu çek borçlusunun çeki ödediği veya çekin  dava yolu ile kendisine karşı ileri sürüldüğü tarihten itibaren üç yıl  geçmekle zamanaşımına uğrar.

Konuya ilişkin daha detaylı bilgi almak veya hukuki uyuşmazlıklarınıza ilişkin danışmanlık almak için İletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ticaret Hukukuna ilişkin diğer ilginizi çekebilecek çalışmalarımız;

İzmir Ticaret Avukatı

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe