Menü Kapat

Nisbi Vekalet Ücreti Nedir?

Nisbi Vekalet Ücreti Nedir?
Nisbi Vekalet Ücreti Nedir

Nisbi Vekalet Ücreti Nedir?

nispi

(nispi:), Arapça nisbī

1. sıfat, eskimiş Birbirine göre (olan), önceki duruma göre:
      Bugün hastada nispi bir iyileşme var.

2. sıfat, eskimiş, felsefe Göreceli:
      Zenginlik, fukaralık nispi durumlardır.

Nispi kelimesi Türk Dil Kurumu tarafından birbirine göre ve göreceli olarak tanımlanmatadır. Yasal süreçlere ilişkin sıklıkla duymakta olduğumuz nisbi vekalet ücreti de aslında değeri yargılama konusu parasal değere göre hesaplanması gereken olan vekalet ücreti anlamında kullanılmaktadır.

Yargılama süreçlerinde vekalet ücreti maktu ve nisbi olarak ikiye kategoride incelenmekte olup; nisbi vekalet ücreti özellikle yargılama değerinin para ile ölçülebilen durumlarda söz konusu olmaktadır. Maktu vekalet ücretine ilişkin yazımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Nisbi vekalet ücretleri Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin üçünü kısmı ile düzenlenmektedir. Nispi ücrette üst sınır, dava veya hükmolunacak şeyin değeri veyahut paranın %25’ini geçemez şeklindedir. Bu tavan miktarı aşan sözleşmeler geçersiz değil ancak tavan miktarla sınırlı olarak hüküm doğuracaktır

Ayrıca parasal bir değeri olan dava konusu uyuşmazlıklarda nisbi vekalet ücretinin, davanın görüldüğü mahkemeye göre belirlenen maktu ücretin miktarından az olmaması gerekmektedir.

Aşağıdaki çalışmalarımız da ilginizi çekebilir;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe