Menü Kapat
İzmir İş Avukatı
İzmir İş Avukatı

İzmir İş Avukatı | İşçi & İşveren Avukatı | İş Hukuku

İçindekiler

İş Hukuku Avukatı

İş Hukuku, hizmet sözleşmesinin tarafları olan işçi ve işveren arasındaki ilişkiyi düzenleyen bir hukuk dalıdır. Bu düzenlemeye devletin de katılması sebebiyle işçi ve işverenin Çalışma Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye İş Kurumu, Sendikalar ve Dernekler gibi topluluklarla ilişkileri de İş Hukuku kapsamında yer almaktadır. Çalışanların ve üretimin korunabilmesi adına; İşçi-işveren ilişkilerinin ve genel çalışma koşullarının kanuna ve amacına uygun şekilde belirlenmesi, düzenlenmesi ve daha iyiye yönlendirilmesi, endüstri ilişkilerinde ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklara karşı önleyici yapılanmaya sahip olunması gerekmektedir.

İş Kanunu ve ilgili yasal mevzuat kaynaklı uyuşmazlıklara yönelik uzman ekibimiz ile yanınızdayız. Müvekkillerimizin insan kaynakları birimleri ile sürekli iletişim halinde çalışarak, istihdam sürecinin başladığı andan sona erdiği ana kadar bütün prosedürün yasal düzenlemelere uygun yerine getirilmesini sağlamakta ve gerekli görüldüğü durumlarda müvekkil uygulamasının mevzuata uygunluğu konusunda destek vermekteyiz.

İzmir İş Avukatı Hizmetlerimiz

İşçilik alacakları, işe iade, hizmet tespiti ve iş kazaları ile ilgili davaların takibini yapmakta, işçi-işveren ilişkisinde ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkların çözülmesi amacıyla, İzmir İş Avukatı olarak hukuki danışmanlık hizmetleri sunmaktayız.

Bu çerçevede sunulan hizmetlerin bazıları aşağıda sayılmaktadır:

 • İşçi ile işveren arasındaki hizmet sözleşmelerinin kanuna ve amacına uygun şekilde hazırlanması,
 • İş yeri yönetmeliklerinin kanuna ve amacına uygun şekilde hazırlanması,
 • İş yerlerinin İnsan Kaynakları bölümlerinin bilgilendirilmesi; uygulamalarının kanuna uygunluğunun denetlenmesi,
 • Tarafların sözleşme ve kanundan doğan yükümlülüklerini yerine getirmelerine ilişkin bildirimlerin ve ihtarnamelerin hazırlanması,
 • Hizmet sözleşmelerinin kanuna uygun şekilde sona erdirilmesi,
 • Çalışanların korunması, üretim ve işletmenin güvenliğinin sağlanması amacıyla; İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili hukuki danışmanlık verilmesi,
 • İşçi ve işyeri nakilleri; işyeri değişikliklerine ilişkin hukuki danışmanlık verilmesi,
 • İşletmesel Kararlar; Birleşme ve devralmalar ile yeniden yapılandırmaların hizmet sözleşmeleri üzerindeki etkilerine ilişkin hukuki danışmanlık verilmesi,
 • İş Hukuku ile ilgili uyuşmazlıklardan doğan dava ve icra takiplerinde müvekkillerimizin temsil edilmesi.
 • İş sözleşmesinin feshi ve işten çıkarma konularının sulh veya dava yolu ile çözümlenmesi,
 • İş kazası davalarında maddi manevi tazminat talepli davalar ve hastalıklara ilişkin cezai ve hukuki sorumluluklar hakkında danışmanlık ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi, çalışmaların yürütülmesi,
 • İş sözleşmelerinin ve bağlı prosedürlerin Yargıtay uygulaması ışığında güncellenmesi ve/veya yeniden düzenlenmesi,
 • Her somut duruma özgü tutanak, savunma istem yazıları hakkında 7/24 danışmanlık hizmeti ve talep halinde derhal hukuki destek sunulması,
 • İhtar ve fesih bildirimlerinin hazırlanması,
 • İş Kanunu, Sosyal Sigortalar Kanunu ve İşsizlik Sigortası kanunundan doğan yükümlülüklere ilişkin eğitim hizmetlerinin sunulmasıdır.

5 Adımda Doğru İzmir İş Avukatı Nasıl Bulunur?

1- İnternette Yaşadığınız Şehirde Hizmet Veren Avukatları Araştırın

Yaşadığınız bölgede iş hukuku alanında danışmanlık veren avukatları arayın.

2- İzmir iş hukuku avukatlarının internet sitelerini ziyaret edin.

2021 yılında artık neredeyse tüm avukatları bir internet sayfası var. İnternet sitelere size avukat hakkında birçok konuda fikir verecektir.

3- Bir randevu oluşturun.

Potansiyel avukatların bir listesini oluşturduktan sonra, ofislerini aramalı ve bir danışma talebinde bulunmalısınız. Randevu oluştururken dava dosyası ile ilgili birtakım sorular sorulabilir. Bazı avukatlar yalnızca belirli davalarla ilgilenir ve bir randevu ayarlamadan önce uygun bir davanız olduğundan emin olmak isterler.

4- Çalışmak istediğiniz avukatı seçin.

 Hangi avukatı tutacağınıza karar verirken deneyime dikkat etmeli, aynı zamanda kişiyle rahat iletişim kurduğunuzdan da emin olmalısınız. Kişisel kimya çok önemlidir. Mümkün olan en kısa sürede avukatı arayarak birlikte çalışmak istediğinizi bildirmelisiniz.

5- Avukatınız ile iletişim kurun.

 Etkili bir avukat-müvekkil ilişkisi iletişim üzerine kuruludur. Avukatınız davanız üzerinde çalışmaya başladığında, istediği tüm materyalleri mümkün olan en kısa sürede ona verdiğinizden emin olun. Ayrıca, güncel gelişmeler için avukatınızla iletişime geçmekten çekinmeyin.

BONUS

Birlikte çalışmaya karar verdiğiniz avukatı Baro Levhadan sorgulayarak gerçekten resmi bir avukat olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

İş Hukuku İstatistikleri

İş Mahkemelerinde Davalar Ne Kadar Sürer?

2021 yılına ilişkin adli istatistikler incelendiğinde iş mahkemelerinde ortalama dosya süresinin 483 gün olduğu görülmektedir.

2019 Yılı İş Mahkemeleri Dava Sayıları
ToplamGeçen Yıldan DevredenYıl İçerisinde GelenBozularak GelenKarara BağlananGelecek Yıla Devreden
Türkiye İş Mahkemeleri569 595335 519208 17325 903214 228355 367
İzmir İş Mahkemeleri33 06519 48612 2221 35711 18421 881
2019 Yılı iş Mahkemeleri Dava Sayıları
İzmir İş Avukatı
İş Mahkemelerinde Karar Türüne Göre Verilen Karar Sayısı
(2019)

Kaynak: Adalet İstatistikleri

Yukarıda yer vermiş olduğumuz 2019 yılına ait istatistikler incelendiğinde de açılacak bir davada usul yönünden yapılacak hatalar ile reddedilme oranları azımsanmayacak derecededir. Bu sebep ile yasal süreçlerinizi avukat ile takip etmeniz, haklı durumda iken haksız duruma düşmenizin ve yüksek mahkeme masrafları ile karşılaşmanızın önüne geçecektir.

İş Hukukuna ilişkin uyuşmazlıklarınıza yönelik sorularınız için İletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilirsiniz. İzmir İş Avukatı olarak yasal süreçlerinizde sizlere etkili çözümler üretmek için çalışıyoruz. İzmir İş Avukatı ihtiyacınıza yönelik bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

İş Hukuku Kapsamında Hazırladığımız Diğer Çalışmalarımız;

İzmir İş Avukatı

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

tr_TRTürkçe