Menü Kapat

Zina Nedir? Türk Ceza Kanunu ve Medeni Kanun Kapsamında Zina Suçu

zina suçu

Zina Suçu | Zina Nedir? | Aile Hukuku | Boşanma Avukatı | Av. Dilek Yavuz Uysal

Zina Nedir?

Zina, meşru olmayan; bir diğer ifadeyle evlilik dışı girilen cinsel ilişki anlamına gelir.

(ESKİ) 765 sayılı Türk Ceza Kanunu‘nun 440. maddesi şöyledir: “Madde 440- Zina eden karı hakkında altı aydan Uç seneye kadar hapis cezası tertip olunur. Karının evli olduğunu bilerek bu fiilde ortak olan kimse hakkında da aynı ceza hükmolunur.” Sekli ile eski Türk Ceza Kanununda suç olarak düzenlenmiş olup günümüzde suç; KADIN ve ERKEK için boşanma sebebidir.

Zina, 2004 yılına kadar Türk Ceza Kanunu’nda kadınlarla erkekler için eşitlik ilkesini ciddi derecede ihlal edecek bir düzenleme olarak karşımıza çıkıyor. Erkeklerin bir kereliğine bir kadınla ilişkiye girmesi suç sayılmıyor; ancak altı ay kadar süreyle herkesin kendilerini evli sanacağı şekilde başka bir kadınla yaşıyorsa o zaman erkek için zina suçu sayılıyordu. Kadınların ise evine akşamüstü bir erkek ziyarete gelse bile bu zina kabul ediliyordu.

Günümüzde ise zina suç olmayıp boşanma davasında ağır kusur sebebidir. Kısaca söyleyecek olursak; boşanma davasında kusurlu taraf velayet, nafaka, tazminat gibi pek çok haktan mahrum kalır. Bu şekliyle aldatılan eş (hem kadın- hem de erkek) boşanma davasında karşı taraftan maddi ve manevi olarak ciddi anlamda tazminat alma hakkına sahiptir. 

Görüldüğü üzere zinanın suç olarak kabul edildiği eski kanun döneminde özellikle kadınlar için aleyhe düzenlemeler içeren, ayrımcılık sebebi olan, ve maalesef pek çok kez de kötüye kullanılan bir düzenleme olarak karşımıza çıkmaktaydı. günümüzde ise Türk ceza kanunundan suç olmaktan çıkarılmış olup hem kadın hem de erkek bireylerin medeni kanun karşısında haklarını gözeten bir uygulama şekline gelmiştir.

Bu sebeple, -zina suç olsun – idam gelsin gibi taleplerde ve söylemlerde bulunmadan önce; aslında o kanunların nasıl düzenlendiğini ve en önemlisi nasıl uygulandığını araştırıp görmekte fayda var. Biz hassasiyetimizin çocuk istismarlarında olması gerektiğini düşünüyoruz. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz, yorumlarda buluşalım. 

….toplanan delillerden, davacı kadının dayandığı ve davalı erkek tarafından inkar edilmeyen, erkeğin başka kadınla birlikte, banyoda yarı çıplak vaziyette çekildiği ve samimi durumda oldukları anlaşılan fotoğrafının bulunduğu ve tanık beyanından erkeğin başka kadının yanında yaklaşık 10 gün süreyle kaldığı anlaşılmaktadır. Bölge adliye mahkemesince davalı erkeğin güven sarsıcı davranışlarda bulunduğunun sabit olduğu kabul edilmiş ise de; erkeğin başka kadınla uygunsuz fotoğrafının olması ve başka kadınla birlikte yaşaması, cinsel ilişkinin güçlü karineyle yaşandığına ve dolayısıyla zinanın varlığına delalet eder. Bu durumda erkeğin zinası ispatlanmış olup Türk Medeni Kanunu’nun 161. maddesi koşulları oluşmuştur. Gerçekleşen bu durum karşısında tarafların zina (TMK m. 161) hukuki sebebiyle boşanmalarına karar verilmesi gerekir

YARGITAY 2. HUKUK DAİRES E. 2019/4012 K. 2019/12142

Davacı-karşı davalı ( koca )’nın; birden fazla kadınla cinsel ilişkide bulunduğu, bu kadınlarla yatlarda ve barlarda sık sık birlikte olduğu; yapılan soruşturma ve toplanan delillerden anlaşılmaktadır. Mahkemece de bu hususlar sabit kabul edilmiştir. Gerçekleşen bu eylemler “zina” niteliğindedir.

YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ E. 2014/1592 K. 2014/17457

Konuya ilişkin detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Benzer ilginizi çekebilecek yazılarımız;

İzmir Boşanma Avukatı

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

2 yorum

 1. Ayşe Yılmaz

  Eger kadın evli erkek bekarsa kadının erkekten hamile kalıp doğurması durumunda (ilk etapta çocugu kocasındanmış gibi gösterip) daha sonra şantaj yapması (evlilik dışı ilişki yasadığı erkege) durumunda erkeğin veya kadının alacağı ceza nedir

  • Av. Mustafa Yolcu

   Merhabalar,

   Şantaj suçunun unsurlarının oluşup oluşmadığının incelenmesi gerekir. Bir de olayın mağdurları tarafından tazminat talep edilmesi mümkündür.

   İzmir ilinde ikamet ediyorsanız bir randevu oluşturarak izleyebileceğiniz hukuki süreçlere ilişkin danışmanlık gerçekleştirebiliriz. Izmir dışında bulunuyorsanız ise izleyebileceğiniz hukuki çözüm yollarına ilişkin online danışmanlık gerçekleştirebiliriz.

   Efes Hukuk Bürosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe