Menü Kapat

Boşanma & Nafaka Davaları

İzmir Boşanma Avukatı
İzmir Boşanma Avukatı

İzmir Boşanma Avukatı | Aile Hukuku | İzmir Avukat | İzmir Avukatlık Bürosu

İçindekiler

Aile Hukuku

Toplumun en küçük yapısını oluşturması ile aile kurumu sosyal hayatta önemli bir yere sahiptir. Aileyi oluşturan bireyler arasındaki ilişkiler toplumun şekillenmesinde etkili olmaktadır. Bu denli önemli bir yapının bireyleri arasındaki ilişkiler kanun koyucu tarafından ele alınmıştır. Sonuç olarak Türk Medeni Kanun’da öngörülmüş olan ve uygulamada bu şekil olarak adlandırılan alt hukuk dalı oluşmuştur. Aile bireyleri arasındaki ilişkileri düzenlemesi ve bu ilişkilerin toplumu şekillendirmesi göz önüne alındığında bu hukuk dalı hassas ve uzmanlık gerektiren bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Boşanma Avukatlığı

Söz konusu hassasiyetin ve Aile Hukuku’nun öneminin farkında olan büromuz, ailevi ilişkiler alanında uzman psikologlar ve psikiyatrist kişilerden gerekli danışmanlık ve eğitimleri almak suretiyle müvekkillerine Aile Hukuku alanında hukuki ve avukatlık hizmeti vermektedir. Boşanma davası, mal rejimi ve mal paylaşımı davaları, soy bağı ve velayet davaları, nafaka davaları, vesayet ve kayyımlığa dair yasal danışmanlık ve avukatlık hizmeti büromuzun başlıca faaliyetlerdir.

İzmir Boşanma Avukatı Hizmetlerimiz

  • Evlilik öncesi eşlere uygulanacak mal rejimi sözleşmelerinin hazırlanması
  • Nişanın bozulmasından kaynaklanan maddi ve manevi zararların giderilmesi için dava açılması ve takibi
  • Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarının takibi
  • Boşanma davalarında, nafaka, müşterek çocukların velayeti, maddi ve manevi tazminat ile eşler arasındaki mal rejiminin tasfiyesi
  • Evlilik dışı doğan çocuk ile baba arasında soy bağının kurulması, nesebin reddi, çocuk malları davalarının takibi ile evlat edinme işlemleri
  • Vesayet, kayyım, yasal danışmanlık konularında hukuki destek
  • Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yabancı ülke mahkemelerinden aldıkları boşanma kararlarının tanınması ve tenfizi
  • Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne işlenmesi

5 Adımda İzmir Boşanma Avukatı Nasıl Seçilir?

1- İnternette araştırma yapın.

İnternet üzerinden aile hukuku alanında hizmet vermekte olan avukatları listeleyin. Aile hukukunda uzmanlaşmak ek hukuk eğitimi ve deneyim gerektirmektedir.

2- Avukatların web sitelerini ziyaret edin.

Olası boşanma avukatlarına ilişkin bir fikir sahip olmak için, içinize sinen hukuk bürolarının bir listesini yapın. Avukatların internetteki varlığını (internet sitesi, sosyal medya vs.) gözden geçirin. Genel olarak internet siteleri İzmir boşanma avukatlarına ilişkin size bir fikir verecektir.

Boşanma veya aile hukuku hakkında genel bilgilere veya aile hukukundaki gelişmeler hakkında avukatların blog yazılarına bakın. Boşanma avukatları genellikle uzmanlıklarına ilişkin çalışmalarını blog sayfalarında paylaşarak, insanları bilgilendirmeyi tercih edecektir.

Avukatın önyargılı olduğunu gösteren belirli kelimelere dikkat edin. Bazı avukatlar, yalnızca belirli bir cinsiyetten müvekkilleri temsil etmektedir. Örneğin, bir avukatın web sitesinde “kadınlar için boşanma avukatı”, “bayanlar için boşanma avukatı” gibi ibareler yer alıyor ise, belirli bir müvekkil kitlesi ile ilgileniyor olabilir.

İlginizi çeken avukatların biyografisini ve çalışma geçmişini gözden geçirin. Avukatın size sempatik görünmesini sağlayan ayrıntıları not edin. Boşanma avukatınız ile oldukça kişisel bilgilerinizi paylaşacak olmanız sebebi ile içinize sinecek bir avukat ile çalışmanız önemli.

3- Baro kayıtlarını kontrol edin.

Boşanma avukatları listenizi daralttıktan sonra, onları aramadan önce İzmir Barosu internet sitesi üzerinden baro levhadan kontrol edin.

4- Potansiyel avukatları listeledikten sonra içinize sinen 3 tanesi ile randevu oluşturun.

Boşanma avukatları ile yüzyüze görüşmek ve karşılıklı olarak rahat anlaşabileceğiniz bir avukatı bulma açısından oldukça faydalı olacaktır. Boşanma avukatınız oldukça yıpratıcı olabilecek bu süreçte en büyük destekçilerinizden biridir.

5- En son aşamada birlikte çalışmak istediğiniz boşanma avukatına bu durumu mümkün olan en kısa sürede bildirin.

Avukatlar genellikle oldukça meşguldür ve iyi avukatlar muhtemelen yüksek talep görecektir. Davanızı almak için uygun olan ve içinize sinen bir boşanma avukatını tutma fırsatını kaçırmak istemezsiniz. Bir avukat tuttuktan sonra, görüştüğünüz diğer kişileri aramayı ve onlara başka biriyle gitmeye karar verdiğinizi söylemeyi unutmayın.

Bonus: Avukatlık hizmetine ilişkin bilgileri yazılı olarak alın.

Avukatınız davanız üzerinde çalışmaya başlamadan önce, yapılacak işin tüm kapsamını ve ne kadar bir bedel gerekeceğini tam olarak anladığınızdan emin olun. Avukatınız size tüm son tarihler ve belgeleri, toplantıların ve mahkeme duruşmalarının muhtemel zaman çizelgesini ve iletişim bilgilerini belirtmelidir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki türlü gerçekleşir. Tek celsede sonuçlanan anlaşmalı boşanma davalarında,  Adalet Bakanlığının belirlediği sonuçlanma süresi toplamda 40 gündür. Boşanma kararının nüfus kayıtlarına geçme süresi ise 7 gündür. Anlaşmalı boşanma davası için başvuran taraflara mümkün olan en kısa sürede mahkeme günü tayin edilir.  Çekişmeli boşanma davalarında ise belli bir süre söylemek mümkün değildir. Zira tarafların dinletmek istedikleri tanık sayıları, tanıkların duruşma gününde hazır edilmesi veya edilememesi, bilirkişi incelemesinin yapılmasının gerekip gerekmemesi, müşterek çocuk varsa ve müşterek çocuğun velayetinin istenmesi durumunda sosyal inceleme raporunun alınıp alınmaması gerektiği gibi pek çok husus davayı süre anlamında uzatacak ve kısaltacak etkilere sahiptir. Konuya ilişkin detaylı bilgi için; Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Asli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü – 2021 Adli İstatistik

Yine 2021 yılına ilişkin istatistiklerde aile mahkemelerinde açılan bir boşanma davasının ortalama 196 gün sürdüğü görülmektedir. Burada anlaşmalı boşanma davalarının daha hızlı sürmekte olması sebebi ile ortalamanın aşağıya çekildiğini söylemek hatalı olmaz.

İyi Bir Boşanma Avukatının Sahip Olması Gereken Özellikler

Yargılama süreçlerinde çoğu zaman ailenizden çok irtibat halinde olacağınız boşanma avukatınızın bir takım özellikleri taşıması gerektiği kuşkusuz. İyi bir boşanma avukatı hayat kalitenizi arttıracağı gibi, bu oldukça zorlu süreçte size destek de olacaktır. Peki, iyi bir boşanma avukatının sahip olması gereken özellikler nelerdir? Öncelikle, iyi bir iletişim ve empati yeteneği bu zorlu süreçte ihtiyaçlarınızı anlamak açısından büyük bir şarttır. Uzun ve soğuk bürokratik süreçlerde yanınızda olan, sizi gelişmelerden haberdar eden bir avukat süreçten kopmanızı engelleyecek ve sizi doğru rotada tutacaktır. Tüm avukatlarda olduğu gibi ikna ve detaylı bir araştırma yapabilme becerisi de boşanma avukatlarının sahip olması gereken temel özelliklerdendir.

Boşanma İstatistikleri

Asli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü – 2021 Adli İstatistik

2021 yılına ilişkin yayınlanan istatistikler incelendiğinde açılan boşanma davalarının %50,1’inin anlaşmalı, %47,5’inin ise çekişmeli olarak açılmış olduğu görülmektedir.

Her bin kişilik nüfusa karşılık gelen evlenme sayısına kaba evlenme hızı denmektedir. Kaba boşanma hızının 2020 yılında en yüksek olduğu il, binde 2,47 ile Antalya oldu. Bu ili binde 2,45 ile İzmir, binde 2,40 ile Muğla izledi. Kaba boşanma hızının en düşük olduğu il ise binde 0,24 ile Hakkari oldu.

Boşanma sayısı aylara göre incelendiğinde 2020 yılının Nisan ve Mayıs aylarında pandemi dolayısıyla önemli bir azalma görüldü. Boşanma sayısı 2019 yılı Nisan ayında 14 bin 496 iken %96,1 azalarak 2020 yılının aynı ayında 562 olurken, 2019 yılı Mayıs ayında 14 bin 555 iken %96,2 azalarak 2020 yılının aynı ayında 548 oldu. Diğer taraftan boşanma sayısında 2020 yılının Temmuz ayında bir önceki yıla göre artış görüldü. Boşanma sayısı 2019 yılı Temmuz ayında 13 bin 555 iken %69,9 artarak 2020 yılının aynı ayında 23 bin 25 oldu.

Boşanmaların 2020 yılında %35,3’ü evliliğin ilk 5 yılı, %20,7’si ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşti.

Kaynakça : Türkiye İstatistik Kurumu

Aile Hukukuna ilişkin uyuşmazlıklarınıza yönelik sorularınız için İletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilirsiniz. İzmir Boşanma Avukatı olarak yasal süreçlerinizde sizlere etkili çözümler üretmek için çalışıyoruz. İzmir Boşanma Avukatı ihtiyacınıza yönelik bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Benzer ilginizi çekebilecek yazılarımız;

İzmir Boşanma Avukatı

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

tr_TRTürkçe