Menü Kapat

Apartman ve Site Yönetiminde Hukuki Danışmanlık

Site Yönetiminde Hukuki Danışmanlık
Site Yönetiminde Hukuki Danışmanlık

Site Yönetiminde Hukuki Danışmanlık – İzmir Avukat

Apartman yönetimi toplu yaşamın huzurla işleyişi için önem taşıyan meselelerden birisidir. Bu alanda çok fazla hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti talep edilir zira olağan hayatın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi önemlidir.  

Site-Apartman Yönetimi Nasıl Kurulur? 

Yönetim, apartman veya site sakinleri tarafından kendi içlerinde seçilebileceği gibi dışarıdan bir kişiyi veya bir şirketi seçmek suretiyle de oluşturulabilir. Yönetici atayabilmek”için sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karar verilmesi gerekmektedir. Tek kişi yönetici atanabileceği gibi üç kişilik bir yönetim kurulu da atanabilir. Eğer söz konusu binada sekiz veya sekizin üstünde bağımsız bölüm mevcutsa yönetici atamak zorunlu hale gelir. Yönetici , yıllık olarak arsa payı ve sayı çoğunluğu ile atanır. Eğer taraflar anlaşamazlarsa, yönetici sulh hakimince tayin edilir.  

Apartman ve site yönetimleri belirttiğimiz üzere dışarıdan profesyonel olarak alınabilmektedir. Eğer bu şekilde dışarıdan alınan bir hizmet söz konusu ise bu şirketin veya kişilerin muhakkak hukuki bir destek alıp almadıkları da kontrol edilmelidir. Zira yönetimin bu şekilde dışarıdan destekle alınıyor olması işleyişin düzenli olması adına yapılır. Bu gibi meselelerde dışarıdaki yönetimi denetlemek her zaman mümkün olmayabilir. Bu minvalde hukuki yardım olmaksızın sorun yaşamamak mümkün değildir. Site yönetimi hizmeti veren kuruluşlar da aynı şekilde deneyim sahibi bir avukatın hukuki desteğine başvurmalıdır. 

Bu konu ile ilgili temel mevzuat Kat Mülkiyeti Kanunudur. Bu kanunda ortak yaşam alanları ile ilgili hukuki kurallar yer almaktadır. Buna göre bir apartman veya sitede ortaya çıkan her problemin muhakkak hukuki bir çözümü vardır.  Ama uygulamada çoğu zaman yaşanan problemlerin hukuki bir çözümü olmadığı düşünülmekte ve apartman site şeklindeki toplu yaşam alanları sorunlarla dolu yerler haline gelmektedir. Bu sorunların önüne geçmek için yapılacak en önemli şey deneyim sahibi bir avukattan site yönetimi avukatlığı hizmeti almaktır. 

Site- Apartman Yönetimi Avukatı Neler Yapar? 

Yönetimin özelliklerine, hukuki olarak takip edilmesi gereken rutin işlere, malik ve kiracılar ile apartman veya site yönetiminin hak ve yükümlülüklerine, yönetim planına ve uygulamada görülen problemlere ilişkin hukuki destek sağlanır. Hukuki danışmanlık alan sakinleri kanun maddeleri uyarınca yapılabilecekleri hakkında bilgilendirir. Aidat ödemelerini zamanında yapmayan sakinler hakkında güncel mevzuata göre işlemleri yürütür. Site veya apartman yönetiminde hukuki danışmanlık ihtiyaçlar çerçevesinde maliklerin talebine göre belirlenir. Verilen danışmanlıklar aylık olarak belirlenmekte ve sözleşme ile düzenlenmektedir. Avukatlık sözleşmesi, kat malikleri ve hukuki danışmanlık sağlayan avukat arasında yapılmaktadır. Yapılacak işlerin konusu sözleşmede belirtilmelidir. 

Site- Apartman Yönetimi Nasıl Avukatlık Vekaleti Verebilir? 

 Genel dava vekaletnamesi verilmesi yeterlidir. Vekaletname çıkarılması için alınacak kararla birlikte kararda yetkilendirilecek olan yönetim kurulu üyesi karar defteri ile birlikte notere giderek vekaletname çıkaracaktır. 

Tarafımızca Sunulan Hukuki Hizmetler: 

Sunulan hukuki danışmanlık hizmetleri site veya apartman yönetiminde ihtiyaçlar çerçevesinde maliklerin talebine göre belirlenir. Bu minvalde avukatın görevi, ortak yaşam alanındaki huzurun teminatı görevini üstlenmektir. Sıkça talep edilen hukuki danışmanlıkları örnekleyecek olursak: 

  • 1-Borç ve yükümlülüklerini yerine getirmeyen kat malikleri ve üçüncü şahıslar hakkında; noter kanalıyla ihtarname çekilmesi, icra takibi yapılması, ilgili davaların açılması, 
  • 2- Site yönetimi tarafından yapılacak hizmet sözleşmelerinin hazırlanması ve lehe olan koruyucu hükümlerin eklenmesine yönelik hukuki destek sunulması, 
  • 3-Sitelerde yönetimsel anlamda uzlaşılamayan durumlarda müşterek paydada uzlaşma sağlanması, 
  • 4-Talep halinde ödenmeyen genel giderler ve aylık aidatlara yönelik ihtarname çekilmesi, cebri icra kanalıyla tahsili, 
  • 5-Kapıcı, bahçıvan, güvenlik görevlisi, temizlik elemanlarının işe alınması, hizmet sözleşmelerinin hazırlanması,  
  • 6- Toplantılara katılma  
  • 7- Kat maliklerinin kiracıları ile ilgili yaşadığı sorunlara hukuki destek verme şeklinde en çok talep edilen maddelerle örneklenebilir. 

Kira ve Taşınmaz Hukukuna İlişkin Diğer Yazılarımız İçin;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

1 Comments

  1. REFIK ERDEM APARTMANI eski yönetici mehmet oktay

    Merhaba 23 temmuz da yönetim değişikliğine gidildi. Yeni yonetici seçildi ancak aradan 10 gün geçti bu yönetici defterleri ve evrakları eski yöneticinin kapısına bırakmış. Telefon ettik kendisine Yöneticilik yapamayacagini söyledi. Biraz da kontrol ettim kestiği makbuzlar Hatalı kesilmiş aidat toplamış gider makbuzu kesmiş. Ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe