Menü Kapat

Öğrenciler Ortak Ev Kiralarken veya Evinize Bir Ev Arkadaşı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öğrenci Ev arkadaşı

Öğrenci Ev arkadaşı | İzmir Avukat | İzmir Avukatlık Bürosu

🏠 Öğrencilik yıllarında kira maliyetinin azalması için bir veya birkaç arkadaşınızla ortaklaşa ev kiralamayı düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda örneğin iki ev arkadaşı olarak kira sözleşmesi imzalarken, her iki kişinin de kiracı olarak sözleşmede yer almasını istemelisiniz. Halihazırda Türk Borçlar Kanunu kapsamında kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça, kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi, kullanım hakkını da devredemez. Dolayısıyla kiraya ortak ev arkadaşı aradığınızda bu konuda ev sahibinin onayının alınması ileride doğabilecek problemlere karşı sizi koruyacaktır.

🏠 Aksi taktirde, öğrenci ev arkadaşı veya ev arkadaşınız kirayı ödemez veya kullandığınız taşınmaza zarar verilirse tüm giderlerden tek başınıza sorumlu olursunuz.

🏠 Kira sözleşmesinde tek başınıza kiracı olarak yazılırsanız öğrenci ev arkadaşınızla tartıştığınızda veya siz kiralanan taşınmazda oturmaya devam etmek isterken kendisi evden ayrılmaya karar verirse kira giderinden tek başınıza sorumlu olursunuz.

Ev Arkadaşı Arayan Öğrenciler Dikkat

📍Bu sebeple;
1- Kiralanan taşınmazda evde kalacak herkes kiracı olarak yazılmalı, kime ne kadar kira tutarı düşüyorsa sözleşmede açıkça belirtilmelidir. (tavsiyemiz)

2- Tek başınıza kiracı olarak sözleşme imzalayacak iseniz yukarıda anlattığımız gibi durumlarda ileride sorun yaşamamak adına evinizi paylaştığınız kişilerle, kiraya ortak olduğunuza dair bir sözleşme yapın ve gerekli teminat depozitosunu isteyerek sözleşme sonuna kadar tutun.

Kira ve Taşınmaz Hukukuna İlişkin Diğer Yazılarımız İçin;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

1 Comments

  1. damla

    Merhaba, ev arkadaşım evden çıkmak istediği için ev sahibi sözleşmeyi feshedip oturmaya devam edeceğim evi bana baştan kiralayacağını söylüyor ve kira fiyatını 3 kat arttırıyor. Sözleşme ikimizin üzerine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe