Menü Kapat

Sağ Kalan Eşin Miras Payı

Sağ Kalan Eşin Miras Payı

Sağ Kalan Eşin Miras Payı | Miras Avukatı | İzmir Avukat | İzmir Hukuk Bürosu

Ülkemiz yasal mevzuatı kapsamında karı koca arasındaki yasal mal rejimi olarak edinilmiş mallara katılma rejimi kabul edilmiştir. Bu kapsamda evlilik birliği süresince elde edinilmiş malların yarısı üzerinde diğer eşin alacak hakkı bulunmaktadır. Eşlerden birinin ölümü halinde eşler arasındaki mal rejimi de son bulacaktır. Sağ kalan eş bu durumda hem vefat edenin yasal mirasçısı olacağı gibi hem de evlilik birliği sebebi ile katılma alacağına hak kazanacaktır. Burada öncelikli olarak katılma alacağının hesaplanması, akabinde mirasın mirasçılar arasında paylaştırılması önem teşkil edecektir.

Sağ Kalan Eşin Miras Payı

Miras payları ise Türk Medeni Kanunu Madde 495 ve devamında düzenlenmiştir. Sağ kalan eşim miras payı oranları ise madde 499 kapsamında detaylandırılmıştır.

Türk Medeni Kanunu Madde 499-

Sağ kalan eş, birlikte bulunduğu zümreye göre mirasbırakana aşağıdaki oranlarda mirasçı olur:

  1. Mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,
  2. Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı,
  3. Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.

Burada üzerinde durulması gereken önemli bir husus sağ kalan eşin miras payından bahsedebilmek için; ölümün evlilik birliği süresi içerisinde gerçekleşmesi önem teşkil etmektedir. Evliliğin sona ermesiyle birlikte kural olarak taraflar arasında miras ilişkisi de sona erecektir.

Sağ Kalan Eşin Miras Payı

Mirasbırakan mal kaçırma amacıyla uygulamada bağışları satış gibi gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda mirastan mal kaçırma davası diğer ismiyle muris muvaazası davasının açılması paylarına müdahale edilen mirasçıların lehine olacaktır. Detaylı bilgi için İletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Miras Hukukuna İlişkin İlginizi Çekebilecek Diğer Çalışmalarımız;

İzmir Miras Avukatı

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe