Menü Kapat

Reddi Miras Nasıl Yapılır?

Reddi Miras Nasıl Yapılır

Reddi Miras Nasıl Yapılır? | Miras Avukatı | İzmir Avukat | İzmir Hukuk Bürosu

Ülkemiz mevzuatı kapsamında mirasın reddi iki farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bunlardan ilki mirasın açık reddi diğeri ise mirasın reddedilmiş sayılmasıdır.

Mirasın Açık Reddi

Kimler Reddi Miras Yapabilir

Yasal ve atanmış mirasçılar mirası reddedebilirler. (TMK. 605) Eğer kişi hukuksal işlem ehliyetine sahip değil ise, yasal temsilcisi bu yetkiyi kullanabilir.

Mirasçı ret hakkını kullanmadan ancak ret süresi dolmadan ölürse ret hakkı onun mirasçılarına geçer.

Reddi Miras Süresi

Miras, üç ay içinde reddolunabilir. Bu süre, yasal mirasçılar için mirasçı olduklarını daha sonra öğrendikleri ispat edilmedikçe mirasbırakanın ölümünü öğrendikleri; vasiyetname ile atanmış mirasçılar için mirasbırakanın tasarrufunun kendilerine resmen bildirildiği tarihten işlemeye başlar.

Koruma önlemi olarak terekenin yazımı hâlinde mirası ret süresi, yasal ve atanmış mirasçılar için yazım işleminin sona erdiğinin sulh hâkimi tarafından kendilerine bildirilmesiyle başlar.

Reddi Mirasın Şekli

  • Mirasın reddi, mirasçılar tarafından sulh mahkemesine sözlü veya yazılı beyanla yapılır. Susmak bu kapsamda mirasın reddi olarak kabul edilmemektedir.
  • Reddin kayıtsız ve şartsız olması gerekir. Mirası reddeden kişi bu beyanda bulunduktan sonra tek taraflı olarak bundan dönemez.
  • Sulh hâkimi, sözlü veya yazılı ret beyanını bir tutanakla tespit eder.
  • Süresi içinde yapılmış olan ret beyanı, mirasın açıldığı yerin sulh mahkemesince özel kütüğüne yazılır ve reddeden mirasçı isterse kendisine reddi gösteren bir belge verilir.
  • Tutanağın ve kütüğün nasıl tutulacağı Cumhurbaşkanınca çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.

Mirası Reddin Sonuçları

Reddeden mirasçı süresinde ve geçerli olarak ret açıklamasında bulunmuş ize terekeyle ilgisi kesilir. Mirası reddetmiş olan mirasçı sanki mirasbırakandan önce ölmüş gibi paylaşılır. (TMK 611/f)

Mirasın Reddi Halinde Sorumluluk

  • Ödemeden âciz bir mirasbırakanın mirasını reddeden mirasçılar, onun alacaklılarına karşı, ölümünden önceki beş yıl içinde ondan almış oldukları ve mirasın paylaşılmasında geri vermekle yükümlü olacakları değer ölçüsünde sorumlu olurlar.
  • Olağan eğitim ve öğrenim giderleriyle âdet üzere verilen çeyiz, bu sorumluluğun dışındadır.
  • İyiniyetli mirasçılar, ancak geri verme zamanındaki zenginleşmeleri ölçüsünde sorumlu olurlar.

Reddetmiş Sayılma

TMK Madde 605. kapsamında mirasbırakanın ölüm anında eğer aczi açıkça belli veya tespit edilmiş ise miras hükmen reddedilmiş kabul edilmektedir.

Detaylı bilgi için İletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Miras Hukukuna İlişkin İlginizi Çekebilecek Diğer Çalışmalarımız;

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe