Menü Kapat

Miras Kalan Malların Satışı

Miras Kalan Malların Satışı

Miras Kalan Malların Satışı | İzmir Miras Avukatı

Miras kalan bir gayrimenkulün satışı için ilk olarak miras intikali yapılmalıdır. Bir başka deyişle; miras kalan malları, mirasçılar dışında birine satmak istemeniz durumunda öncelikle miras kalan malları tapuda üzerinize almanız gerekmektedir. Özellikle veraset ve intikal vergisi de ödeneceği dikkate alınarak mirasçıların, miras yolu ile intikal eden taşınmazları bir an evvel tapuda devralması gerekmektedir. 

Miras bırakanın ölümü üzerine, mirasçıların mirasın paylaşımı için başvurabileceği birden çok yol mevcuttur. Bunlardan ilki, mirasçıların aralarında yapacakları anlaşma yolu ile mirasın paylaşımıdır. Yasal mevzuatta aksine bir düzenleme yoksa mirasçılar, mirasın nasıl paylaşılacağına bu yolla serbestçe karar verebilirler. Mirasın paylaşımı hususunda sorun yaşayan mirasçılar dava yoluna başvurabilir. Bu yazımızın devamında, anlaşma olması durumunda işleyecek usulden bahsedeceğiz. 

  • 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 640. maddesine göre paylaşılana kadar mirasa ait bütün haklar üzerinde ortak karar verilmesi gerekir. Bu sebeple miras kalan gayrimenkulün satışı için tüm hissedarların ortak kararı gerekmektedir.   
  • Miras kalan taşınmaz ve borçların mirasçılara geçme işlemi, miras intikali olarak adlandırılır. Bunun için öncelikle, miras bırakan vefat ettiğinde miras paylarını gösteren veraset ilamını Sulh Hukuk Mahkemesinden ya da noterden almanız gerekmektedir.  Veraset ilamının alınmasıyla birlikte vekalet verilen kişi, (varislerin tamamı birlikte hareket edebilir ya da varislerden bir kişiye yetki verilebilir ), tapu müdürlüğüne başvurarak; kimlik aslı, fotoğraf, zorunlu deprem sigortası, mirasçılık belgesi, miras bırakana ait ilgili vergi dairesinden alınan veraset ve intikal vergisinin ödendiğini gösterir belgeyi sunarak üzerine alabilir. 
  • Miras kalan ev, tapu harcından muaftır. Bu nedenle miras kalan evi üzerine almak isteyenler, tapu sicil müdürlüğüne sadece döner sermaye işletmesince ( her yıl değişen tutarda) belirlenen tarifeye göre ücret öder. Bu tutar dışında, vergi dairesine veraset ve intikal vergisi ödenir. 
  • Miras kalan evin satılması durumunda ise satış sonucunda elde edilen bedel, mirasçılara mirasçılık belgesinde görülen oran doğrultusunda paylaştırılır. Örneğin: 800 bin liralık bir ev satılırsa, payı 1/2 olan mirasçı satış bedelinin 400 bin lirasını talep edebilir.

Konuya ilişkin hukuki danışmanlık almak için uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Miras Hukukuna İlişkin İlginizi Çekebilecek Diğer Çalışmalarımız;

İzmir Miras Avukatı

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe