Menü Kapat
İzmir Miras Avukatı
İzmir Miras Avukatı

İzmir Miras Hukuku | Miras Avukatı | İzmir Avukat | İzmir Avukatlık Bürosu

İçindekiler

Miras Hukuku

Miras hukuku, kişinin ölümü veya gaipliği halinde, bu kişinin malvarlığının kimlere ve nasıl intikal edeceğini düzenleyen hukuk dalıdır. Miras Hukuku’nda, ilk olarak ele alınan sorunlardan birisi mirasçılığın tespitidir. Somut olaydaki mirasçıların tespiti önceliklidir. Yasal mirasçıların bir kısmı, kanunen ”saklı paylı” mirasçıdır. Bu kişilerin saklı payına tecavüz olduğu takdirde, tenkis davası dediğimiz dava söz konusu olur. Bunun yanı sıra; saklı paylı mirasçılardan mal kaçırma maksadı ile yapılan muvazaalı işlemler vardır. Bu sorunlara ilişkin ihtilaflar da Miras Hukuku’nda ve Eşya Hukuku’nda sıkça görülmektedir. Miras Hukuku’nun ikinci önemli alanı ise ; Ölüme Bağlı Tasarruflar olarak karşımıza çıkar. Ölüme Bağlı Tasarruf denilince bundan; Vasiyet ve Miras Sözleşmeleri anlaşılır. Ayrıca bu iki ölüme bağlı tasarrufun içeriğine dahil olabilecek münferit ölüme bağlı tasarruflar vardır. Belirli Mal Bırakma (Belirli Mal Vasiyeti) veya Mirasçı Atama gibi ayrıca ölüme bağlı tasarrufların iptali davası veya geçersizliği iddiası uygulamada çok rastlanılan iddialardandır.

İzmir Miras Avukatı Hizmetlerimiz

Söz konusu özel nitelikli uygulaması ile miras hukuku, kişilerin mutlaka hukuki yardım almasını gerektirmektedir. Zira miras hukuku; sürelerin kaçırılması, gerekli hukuki iddiaların öne sürülmemesi gibi birçok sebeple hak kayıplarının maddi ve manevi olarak en çok yaşandığı hukuk dalıdır.

Miras hukuku kapsamında İzmir Miras Avukatı olarak;

 • Veraset ilamı alınması
 • Vasiyetnamenin düzenlenmesi, açılması ve iptali davaları
 • Mirasçılık belgesinin iptali davaları
 • Mirasın reddi davaları
 • Mirasın tespiti davaları
 • Muris muvazaası davaları
 • Mirasın hükmen reddi davaları
 • Saklı paya ilişkin davalar
 • Tenkis davaları
 • İzale-i Şüyu ( Miras Ortaklığının Giderilmesi)
 • Mirastan feragat sözleşmesi hazırlanması
 • Ölünceye kadar bakma sözleşmesi ve bu sözleşmeler karşılığında yapılan tasarrufların iptali
 • Terekeye temsilci tayini ile terekenin paylaştırılması davaları
 • Miras intikal işlemleri

gibi miras hukukuna ilişkin tüm uyuşmazlıklarda hukuki danışmanlık ve avukatlık faaliyeti gerçekleştirmekteyiz.

5 Adımda Doğru İzmir Miras Avukatı Nasıl Bulunur?

1- İnternette Yaşadığınız Şehirde Hizmet Veren Avukatları Araştırın

Yaşadığınız bölgede miras hukuku alanında danışmanlık veren avukatları arayın.

2- İzmir miras avukatlarının internet sitelerini ziyaret edin.

2021 yılında artık neredeyse tüm avukatları bir internet sayfası var. İnternet sitelere size avukat hakkında birçok konuda fikir verecektir.

3- Bir randevu oluşturun.

Potansiyel avukatların bir listesini oluşturduktan sonra, ofislerini aramalı ve bir danışma talebinde bulunmalısınız. Randevu oluştururken dava dosyası ile ilgili birtakım sorular sorulabilir. Bazı avukatlar yalnızca belirli davalarla ilgilenir ve bir randevu ayarlamadan önce uygun bir davanız olduğundan emin olmak isterler.

4- Çalışmak istediğiniz avukatı seçin.

 Hangi avukatı tutacağınıza karar verirken deneyime dikkat etmeli, aynı zamanda kişiyle rahat iletişim kurduğunuzdan da emin olmalısınız. Kişisel kimya çok önemlidir. Mümkün olan en kısa sürede avukatı arayarak birlikte çalışmak istediğinizi bildirmelisiniz.

5- Avukatınız ile iletişim kurun.

 Etkili bir avukat-müvekkil ilişkisi iletişim üzerine kuruludur. Avukatınız davanız üzerinde çalışmaya başladığında, istediği tüm materyalleri mümkün olan en kısa sürede ona verdiğinizden emin olun. Ayrıca, güncel gelişmeler için avukatınızla iletişime geçmekten çekinmeyin.

BONUS

Birlikte çalışmaya karar verdiğiniz avukatı Baro Levhadan sorgulayarak gerçekten resmi bir avukat olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Miras Hukuku İstatistikleri

İzmir Miras Avukatı
Miras Konusuna Göre Hukuk Mahkemeleri Tarafından Verilen Karar Sayısı
(2019)

Kaynak: Adalet İstatistikleri

Yukarıda yer vermiş olduğumuz 2019 yılına ait istatistikler incelendiğinde de açılacak bir davada usul yönünden yapılacak hatalar ile reddedilme oranları azımsanmayacak derecededir. Bu sebep ile yasal süreçlerinizi avukat ile takip etmeniz, haklı durumda iken haksız duruma düşmenizin ve yüksek mahkeme masrafları ile karşılaşmanızın önüne geçecektir.

Miras Hukukuna ilişkin uyuşmazlıklarınıza yönelik sorularınız için İletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilirsiniz. İzmir Miras Avukatı olarak yasal süreçlerinizde sizlere etkili çözümler üretmek için çalışıyoruz. İzmir Miras Avukatı ihtiyacınıza yönelik bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Miras Hukukuna İlişkin İlginizi Çekebilecek Diğer Çalışmalarımız;

İzmir Miras Avukatı

s Avukatı

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

tr_TRTürkçe