Menü Kapat

Kişisel Veri Nedir?

Kişisel Veri Nedir? | KVKK Avukatı | İzmir Avukat | İzmir Avukatlık Bürosu

KİŞİSEL VERİ NEDİR?

kişisel veri nedir

Kişisel Veri Nedir? Kişisel veriler 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. 6698 Sayılı KVKK Madde 3’de kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi olarak tanımlanmıştır. Bu kapsamda isim soy isminiz, T.C. kimlik numaranız, e-posta adresi veya telefon numaranız birer kişisel veridir. Örnekler bilgisayar ip numaranızdan, parmak izinize dek çoğaltılabilir. Kişisel veri kategorilerine ilişkin yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

ÖZEL NİTELİKLİ KİŞİSEL VERİ NEDİR?

Özel Nitelikli Kişisel Veri Nedir? 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Madde 6 kapsamında “Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri” özel nitelikli kişisel veri olarak tanımlanmaktadır. Özel nitelikli kişisel veriler öğrenilmesi halinde ilgili kişi hakkında ayrımcılık yapılmasına veya mağduriyete neden olabilecek nitelikteki verilerdir. Bu nedenle, diğer kişisel verilere göre çok daha sıkı şekilde korunmaları gerekmektedir. Özel nitelikli kişisel veriler ilgili kişinin açık rızası ile ya da Kanunda sayılan sınırlı hallerde işlenebilir. Özel nitelikli kişisel verilerin kıyas yoluyla genişletilmesi mümkün değildir.

Burada özel nitelikli kişisel veriler sınırlı sayıda sayılmış olup; yalnızca belirtilen veri grupları özel nitelikli kişisel veri olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca, özel nitelikli kişisel veriler diğer kişisel verilerden farklı olarak kanunda daha sıkı şartlar ile düzenlenmiştir. Bu tür verileri işleyen veri sorumlularının Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun 2018/10 sayılı kararında belirtmiş olduğu gibi uygun güvenlik tedbirlerini alması öngörülmüştür.

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe