Menü Kapat

Kişisel Veri Envanteri ile Veri Sorumluları Sicilinin Farkları Nelerdir? Envanter Sicil Farkı

Envanter Sicil Farkı | KVKK Avukatı | İzmir Avukat | İzmir Avukatlık Bürosu

envanter sicil

Veri Sorumluları Sicil (VERBİS) Bilgi Sistemi Nedir?

Veri sorumluları sicil bilgi sistemi (VERBİS): Veri sorumlularının Sicile başvuruda ve Sicile ilişkin ilgili diğer işlemlerde kullanacakları, internet üzerinden erişilebilen, Başkanlık tarafından oluşturulan ve yönetilen bilişim sistemini ifade etmektedir.

Kişisel Veri Envanteri Nedir?

Kişisel veri işleme envanteri: Veri sorumlularının iş süreçlerine bağlı olarak gerçekleştirmekte oldukları kişisel veri işleme faaliyetlerini; kişisel veri işleme amaçları, veri kategorisi, aktarılan alıcı grubu ve veri konusu kişi grubuyla ilişkilendirerek oluşturdukları ve kişisel verilerin işlendikleri amaçlar için gerekli olan azami süreyi, yabancı ülkelere aktarımı öngörülen kişisel verileri ve veri güvenliğine ilişkin alınan tedbirleri açıklayarak detaylandırdıkları envanterini ifade etmektedir. Kişisel Veri Envanterine ilişkin detaylı bilgi için ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Envanter Sicil Farkı

1- DETAY

VERBİS’te sadece başlıklar halinde kategorik bazda bilgi girişi yapılırken, Envanterde bu verilerin, alt kırılımlarıyla birlikte detaylı şekilde yer alması gerekmektedir. Bazı veri sorumlularında bir spreadsheet üzerinde hazırlanan envanter yüzlerce sayfa sürebilirken, veri sorumluları sicili kurumun sayfasında bir kaç farklı sayfa kadar yer tutacaktır.

2- KAMUYA AÇIKLIK

Kanunun 16. maddesi gereği kamuya açık olarak Kurumumuzca tutulmakta olan VERBİS’e girilmiş olan bilgiler dileyen herkes tarafından görüntülenebilmekte iken, Envanter veri sorumlusunun kendi bünyesinde kalacak ve kamuya açık olmayacaktır.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Madde 16- “(1) Kurulun gözetiminde, Başkanlık tarafından kamuya açık olarak Veri Sorumluları Sicili tutulur.”

3- ŞEKİL ŞARTI

VERBİS için bir sistem hazırlanmış ve ilgili ekranlardan giriş yapılması zorunlu tutulmuşken Envanterin şekli açısından herhangi bir yönlendirme yapılmamıştır. Envanter, örneğin office dosyası şeklinde veya veri tabanında ilgili dosyalarda tutulabilecektir.

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTürkçe