Menü Kapat

Davamın durumunu nasıl öğrenebilirim?

Davamın durumunu nasıl öğrenebilirim?

Davamın durumunu nasıl öğrenebilirim? | Efes Hukuk Bürosu

E-devlet sistemine giriş yapılarak arama bölümüne ”Kamu Kurumları Adalet Bakanlığı” yazılarak aratmalısınız. Açılan sayfada Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama butonuna tıklamanız akabinde gerçekleştirilecek sorgulama işlemi ile kişi adına dava dosyasının olup olmadığını görüntülenebilir. Buradan dava dosyasına ilişkin yalnızca temel bilgileri görebilirsiniz. Fakat daha detaylı bilgi için aşağıdaki yöntemi izleyerek Vatandaş Uyap sistemi üzerinden giriş yapabilir ve dava dosyası kapsamında bulunan evrakları inceleyebilirsiniz.

Veya alternatif olarak “https://vatandas.uyap.gov.tr/edevlet.uyap” adresini ziyaret edebilir ya da aşağıdaki buton üzerinden Vatandaş Uyap sistemine giriş yapabilirsiniz. Sistem üzerinden indirdiğiniz yasal evrakların bir kısmı UDF (Uyap Döküman Editörü) formatında olabilir. Bu yasal evraklar için kullanılmakta olan bir dosya formatı olup görüntüleyebilmek için gerekli özel programı bilgisayarınızda kurmanız gerekebilecektir. https://uyap.gov.tr/UYAP-Editor sitesi üzerinden Uyap Döküman Editörü indirerek, UDF formatındaki dosyaları görüntüleyebilirsiniz.

Davanızın bulunduğu aşama dosyadan dosyaya farklılık gösterebilir. Bu konuda en detaylı bilgiyi dosyanızda bir avukatınız var ise avukatınız ile eğer avukatınız yok ise bir avukat ile çalışarak öğrenebilirsiniz. Yerel mahkeme (birinci derece mahkemeleri) incelemesi devam eden bir davanın dahi birden çok aşaması söz konusudur. Davanın dilekçeler aşaması ile sözlü yargılama aşaması arasında dahi farklılıklar söz konusu olup; dava dosyası kapsamında yasal sürelerin kaçırılmaması ve usul hataları yapılarak davanın kaybedilmemesi için bir avukat ile çalışmanız lehinize olacaktır.

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

tr_TRTürkçe