Menü Kapat

Avukatlık ücreti nasıl belirlenir?

avukatlık ücreti

Avukatlık Ücreti | Efes Hukuk Bürosu

Avukatlık mesleği bir serbest meslek faaliyetidir. Avukatlık ücreti, avukatın hukukî yardımının karşılığı olan meblâğı veya değeri ifade eder.  Avukatlar hukuk alanındaki bilgi ve tecrübelerini insanların yararlanmasına sunarlar. Her meslekte olduğu gibi Avukatlık mesleğinde de hukuki danışmanlık ve diğer hukuki hizmetler ücrete tabidir.

Yasa koyucu hukuki yardımın mutlak ücret karşılığı olacağını düzenlediğinden ve istisna olarak ücretsiz hukuki yardıma izin verdiğinden ücretsiz dava alma yasağı vardır ve aksi davranış, yasal düzenlemeler yanında haksız rekabet ve reklam yasağı kurallarının da ihlalidir. Aksi durumun tespiti halinde bu durumun bara disiplin kuruluna bildirilmesi yükümlülüğü bulunmaktadır. Ayrıca, disiplin suçu fiilini işleyen Avukat hakkında ilgili baro tarafından disiplin süreçleri başlatılacaktır. Konuya ilişkin Baro Disiplin Kurulları tarafından avukatın acıma, yardım duygusuyla veya grup işidir diyerek ücretsiz veya asgari tarifenin altında imzaladığı ücret sözleşmeleri inandırıcı ve içten bulunulmamış ve ilgili avukatlar hakkında disiplin işlemleri uygulanmıştır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki yargılama giderleri olan dava harçları, tebligat, keşif, bilirkişi ücreti vs masraflar ile avukatın iş takibi için yapacağı yol, konaklama vs masraflar avukatlık ücreti kapsamında değildir. Davanın kaybedilmesi, açılan davadan sonradan vazgeçme veya avukatın görevinden alınması gibi hallerde ödenen ücretin iadesi gibi bir durum söz konusu olmaz.  

Ofisimizde İzmir Barosu Ücret Tarifesi dikkate alınarak avukatlık işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Logo

Adres: Karşıyaka Tower No:12 Kat:9 Daire:59 Karşıyaka/İzmir

E-posta: [email protected]

Telefon: +90 553 463 7079

tr_TRTürkçe